/Lektury rok szkolny

 

LEKTURY

 

rok szkolny 2019/2020

 

 

Szkoła Podstawowa 

 

 

Klasa 1

Julian Tuwim i Jan Brzechwa, „Wiersze dla dzieci”

 

Władysław Bełza, „Katechizm polskiego dziecka”

 

 

 

 Klasa 2

 

Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz, "Przygody Koziołka Matołka"

 

Justyna Bednarek, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (czterech prawych i sześciu lewych)

 

Legendy: O Lechu, Czechu i Rusie; O Piaście Kołodzieju; O smoku wawelskim; O Warsie i Sawie; O hejnale krakowskim,

 

Julian Tuwim i Jan Brzechwa, „Wiersze dla dzieci”

 

 

 

Klasa 3

 

"Katechizm młodego Polaka", - wybór wierszy

 

Grzegorz Kasdepke, "Detektyw Pozytywka"

 

Łukasz Wierzbicki, " Dziadek i niedźwiadek "

 

Julian Tuwim i Jan Brzechwa, „Wiersze dla dzieci”

 

 

 

 Klasa 4

 

Joanna Papuzińska, "Nasza mama czarodziejka"

Jan Brzechwa, "Akademia Pana Kleksa"

 

 Klasa 5

 

Henryk Sienkiewicz, "W pustyni i w puszczy"

 

Janusz Korczak, "Król Maciuś Pierwszy"

 

Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo"


 

 

Klasa 6

 

Ignacy Krasicki, „Wybrane bajki”

 

Adam Bahdaj, „Kapelusz za 100 tysięcy”

 

Dorota Terakowska „Władca Lewawu”

 

 

Klasa 7

 

Jan Kochanowski, fraszki wybrane
Juliusz Słowacki, ”Balladyna”
Aleksander Fredro, „Zemsta”

Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”

 

 

 

Klasa 8

 

Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII; 

 

Ignacy Krasicki, „Żona modna”

 

Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”, „Pan Tadeusz”, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie” 

 

Henryk Sienkiewicz, „Latarnik”

 

Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”

 

Sławomir Mrożek, „Artysta”

 

Melchior Wańkowicz, „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany reportaż)

 

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Krzysztofa

Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca. 

 

Lektura uzupełniająca 

: Arkady Fiedler, „Dywizjon 303”

Karolina Lanckorońska, „Wspomnienia wojenne 22. IX. 1939–5. IV. 1945”

 

 

Liceum Ogólnokształcące

w całym 4-letnim cyklu nauczania

Bogurodzica*, Lament świętokrzyski,
J.Kochanowski* (pieśń, tren i psalm),
M.Sęp Szarzyński (sonet),
Krasicki (wybrana satyra),
A. Mickiewicz (sonet, Romantyczność),
J. Słowacki (wybrany wiersz),
C.K.Norwid (wybrany wiersz),
J. Kasprowicz, K.Przerwa-Tetmajer, L.Staff ,B.Leśmian, J. Tuwim, J.Przyboś, J.Czechowicz, K.I.Gałczyński, K.K.Baczyński, T.Różewicz, Cz. Miłosz, W.Szymborska, Z.Herbert, E.Lipska, A.Zagajewski, S.Barańczak (wybrane wiersze);
M.Białoszewski (wybr. utwór)
J.Ch.Pasek Pamiętniki,
A.Mickiewicz Pan Tadeusz*, B.Prus Lalka*,
W.S.Reymont Chłopi t.1., S.Żeromski wybr.utwór (Ludzie bezdomni,
Wierna rzeka lub Przedwiośnie),
J.Iwaszkiewicz wybr.opowiadanie,
B.Schulz* wybrane opowiadanie,
T.Borowski wybr.opowiadanie, wybr. powieść z XX lub XXI w., np. M.Kuncewiczowa Cudzoziemka,
Z.Nałkowska Granica
W.Gombrowicz Ferdydurke*,
H.Krall Zdążyć przed Panem Bogiem,
G.Herling Grudziński Inny świat,
R.Kapuściński Podróże z Herodotem,  
A.Mickiewicz Dziady cz. III*, IV,
J.Słowacki Kordian,   
S.Wyspiański Wesele*,
S.Mrożek Tango


*Utwory oznaczone gwiazdką są obowiązkowe