/Lektury rok szkolny

 

SZKOLNY PUNKT KONSULTACYJNY

IM. K. JAGIELLONKI
PRZY AMBASADZIE RP W SZTOKHOLMIE

 

 

 

 

             Na podstawie ram programowych kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych, zał. nr 1 

                            do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (poz.356)

 

 

 

 

LEKTURY SZKOŁA PODSTAWOWA:

 

 

 

Klasa 1

Lektura obowiązkowa:

Julian Tuwim i Jan Brzechwa „Wiersze dla dzieci”

Lektura uzupełniająca:

M. Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”

 

Klasa 2:

Lektura obowiązkowa:

Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz, "Przygody Koziołka Matołka"

Legendy: O Lechu, Czechu i Rusie; O Piaście Kołodzieju; O smoku wawelskim; O Warsie i Sawie; O hejnale krakowski

Lektura uzupełniająca:

Grzegorz Kasdepke, "Detektyw Pozytywka"

 

Klasa 3 :

Lektura obowiązkowa:

Kruger Maria „Karolcia”

Makuszyński Kornel, Walentynowicz Marian „ 120 przygód Koziołka Matołka”

Lektura uzupełniająca:

Hans Christian Andersen Baśnie Andersena” - Dziecię elfów, Brzydkie kaczątko, Królowa śniegu, Mała syrenka, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Księżniczka na ziarnku grochu, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty Cesarza, Słowik

 

Klasa 4:

Wanda Chotomska, „Legendy polskie”

Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania.”

Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”

Anna Onichimowska, „Daleki rejs”

 

Klasa 5:

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”, 

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”, 

Edmund Niziurski „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, 

Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”. 

 

Klasa 6:

 Dorota Terakowska – „Władca Lewawu”, 

Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”, 

Lucy Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”, 

Adam Bahdaj – „Wakacje z duchami”. 

 

 

 

 

 

LEKTURY GIMNAZJUM:

 

Klasa III

A. Fiedler: Dywizjon 303

I. Fink: Awans

B. Prus: wybrana nowela

A. Mickiewicz: Reduta Ordona

M. Białoszewski: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

A. Sapkowski: wybrana powieść z sagi o Wiedźminie

 

 

LEKTURY LICEUM:

 

Klasa I

Bogurodzica

Lament świętokrzyski

Jan Kochanowski — wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm

Mikołaj Sęp Szarzyński — wybrane sonety

Jan Chryzostom Pasek — „Pamiętniki”

Ignacy Krasicki — wybrana satyra lub Monachomachia

 

 

Klasa II

Adam Mickiewicz – wybrane sonety i inne wiersze (w tym Romantyczność)

„Dziady część III”

„Pan Tadeusz”

„Dziady część IV”

Juliusz Słowacki – „Kordian”

Eliza Orzeszkowa – „Nad Niemnem”

Bolesław Prus – „Lalka”

Stanisław Wyspiański – „Wesele”

Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi, tom I: Jesień”

Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”

Gabriela Zapolska – „Moralność pani Dulskiej”